Haber

İsrail’den kapsamlı kara operasyonu! Ordu Gazze sokaklarında Hamas’la çatıştı

İsrailOrdu 25 gündür bombalıyor Gazze Sınırlı kara harekâtının ardından şehre tamamen girdi. Gazze sokaklarında ilerlemeye çalışan İsrail askerleri Hamas güçleriyle çatışıyor. Bölgeden gelen görüntülerde İsrail askerlerinin Gazze şehir merkezine doğru ilerlemeye çalıştığı görülüyor.

25 GÜN BOYUNCA GAZZE’Yİ BOMBALIYORLAR

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e karşı “Aksa Tufanı” adı verilen kapsamlı bir operasyon başlattı. İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlattı. Okulları, evleri ve camileri bombalayan İsrail, sivillerin sığındığı hastaneleri de vurdu. Bu dönemde Gazze’de 8 binden fazla kişi hayatını kaybetti, binlerce kişi de yaralandı. İsrail de abluka uygulayarak kentteki insanları açlığa mahkum etti. Hastaneler ekipman ve elektrik olmadığı için işlevsiz kaldı.

ŞİDDETLİ ÇATIŞMALAR VAR

İsrail günlerdir kara operasyonuna hazırlanıyor. Geçtiğimiz hafta Gazze’de birkaç kez “sınırlı kara operasyonu” gerçekleştirdiğini açıklayan İsrail güçleri, dünden itibaren kent sınırlarına sızdı. Hamas, İsrail tank ve askerlerine karşı çıkarken bölgede şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

İSRAİL ORDUSU GÖRÜNTÜLER PAYLAŞTI

İsrail Ordusu Sözcüsü Hagari, operasyona ilişkin görüntüleri sosyal medya hesabından paylaşarak, şunları söyledi: “İsrail Silahlı Kuvvetleri’nin kara kuvvetleri öncülüğündeki müşterek kuvvetleri, Gazze Şeridi topraklarının derinliklerinde şiddetli çatışmalar yürütüyor. Hamas’ın Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki ileri karakolu.” söz konusu.

Açıklamada, Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları’na ait İsrail’in kara ve hava birlikleri, mevzileri ve tanksavar füze birliklerinin vurulduğu belirtildi. Çatışmaların Gazze Şeridi’nin hangi bölümünde yaşandığına ilişkin bilgi verilmedi.

HAMAS: BİR BİNADAKİ İSRAİL ASKERLERİNİ ORTADAN KALDIRDIK

Hamas kanadından yapılan açıklamada, “Düşman, Gazze Şeridi’nin derinliklerinde saldırgan bir kara operasyonu başlattı.” ifadelere yer verildi. Hamas’ın silahlı kanadı Kassam Tugayları, Gazze’nin kuzeybatısında ilerleyen İsrail tanklarına saldırdıklarını, ayrıca bir bina içindeki İsrail askerlerini de yok ettiklerini söyledi.

GAZZE İÇİŞLERİ BAKANLIĞI: İSRAİL ŞEHRİN KUZEYİNİ GÜNEYİNDEN AYIRMAYA ÇALIŞIYOR

Gazze İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İyad el-Bazoum, Al Jazeera’ye İsrail güçlerinin şu anda Selahaddin Caddesi ana caddesinde olduğunu söyledi. Bazum, “İşgal güçleri Gazze Şeridi’nin kuzeyini güneyinden ayırmaya çalışıyor.” dedi.

haberceltik.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu