Ekonomi

Fed, ödeme sistemi FedNow’u başlattı

Fed tarafından yapılan açıklamada, bankanın yeni ödeme sistemi FedNow’u devreye aldığı bildirildi.

Açıklamada, her büyüklükteki banka ve kredi birliklerinin, yılın her günü, günün her saatinde müşterilerine anında para transferi yapmak amacıyla bu sisteme kayıt olup kullanabilecekleri kaydedildi.

ABD Hazine Bakanlığı Mali Hizmetler Bürosu’na ek olarak, şu anda 35 banka ve kredi birliği FedNow’u kullanıyor ve 16 hizmet sağlayıcı, bankalar ve kredi birlikleri için ödeme süreçlerini desteklemeye hazır.

Açıklamada, sistem tam olarak kullanıldığında anlık ödemelerin tüketicilere ve işletmelere değerli faydalar sağlayacağı, bireylerin maaş çeklerini anında alıp aynı gün içerisinde kullanabilecekleri, küçük işletmelerin ise süreç aksamaları olmadan nakit akışlarını daha verimli yönetebilecekleri belirtildi.

Fed Lideri Jerome Powell yaptığı açıklamada, “Fed, FedNow hizmetini, günlük ödemeleri daha hızlı ve daha kolay hale getirmeye yardımcı olmak için yarattı” dedi. sözlerini kullandı.

Powell, daha fazla bankanın bu yeni aracı kullanmaya başlamasıyla birlikte bireylerin maaş çeklerini hızlı bir şekilde alabileceklerini veya şirketlerin faturaları ödendiğinde fonlara anında erişebileceklerini belirtti.

2019’da Fed, ABD’de daha hızlı ödemeler sağlamak için FedNow adlı bir anında ödeme hizmeti geliştireceğini duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu